3.01.2011

SESSİZ ÇIĞLIKCUMARTESİ ANNELERİ-300.HAFTA

Hasan Ocak!

21 Mart 1995’de gözaltına alındı ve 55 gün sonra işkenceyle öldürülmüş olarak Kimsesizler Mezarlığı’nda bulundu cansız bedeni. Cumartesi Anneleri’ni Galatasaray Meydanı’nda toplayan bu olay oldu.

27 Mayıs 1995’ de otuz kişi olarak oturma eylemine başlayan, yakınları gözaltında kaybedilmiş, öldürülmüş annelerin sayısı her hafta artmaya başladı. Sayı arttıkça sesler de yükseldi ve resmi kulaklar rahatsız olmaya başladı. İlk olarak Hasan Ocak’ın anne ve babası yerlerde sürüklenerek gözaltına alındılar. Ancak baskılar onları yıldırmadı. Yine, yeniden her cumartesi saat 12’de toplanmaya devam ettiler. 8 Haziran 1996’ da “Habitat II” toplantısına denk gelen cumartesi günü bütün dünyanın gözü önünde 600 kişi gözaltına alındı. Gerginlik haftalar boyu sürdü. Gözaltılar, dayaklar, biber gazları, mahkemeler yıldırmadı onları. Ülkedeki bu ilk sivil itaatsizlik örneği üniversitelerde inceleme, araştırma konusu oldu.

15 Ağustos 1998’de İstiklal Caddesi tamamen kuşatıldı ve anneler daha Galatasaray Meydanı’na ulaşamadan dövülerek gözaltına alındı. 30 hafta sonra eylem sona erdiğinde takvimler 13 Mart 1999’u gösteriyordu. Bir süre sonra Ergenekon Davası ile birlikte yeniden toplanmaya başladılar. Sayıları daha da artmıştı.

25 Aralık 2010’da 300. haftada yine adalet aradılar.

 Yüzlerdeki ifadeler o kadar benzer ki...Zaman, belli olmayan bir süre önce durmuş sanki yüzlerde...

Ve 300. haftada da, sessiz çığlıklarıyla, hep bir ağızdan: "Siz şanslıydınız, kaybolmadınız, ya vicdanınız?" diye haykırıyorlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.